Lidé, mají-li tu možnost, chodí obvykle do práce. A nečiní tak vesměs ani tak proto, že by je bavilo trávit v práci dlouhé hodiny a namáhat se tu, ale proto, že potřebují peníze, které se jim za odváděné výkony poskytují. Člověk sice může pracovat z nejrůznějších pohnutek, ale bez peněz tak v žádném případě nečiní.
Jenže ona finanční odměna není nejednou každému z nás lidí jasná. Nejednou v problematice platů a mezd tápeme, a každá neznalost nám tak může potenciálně znepříjemnit život. Což se týká třeba těch z nás, kteří se domnívají, že je hrubá mzda totéž co výplata, se kterou mohou počítat.
Ve skutečnosti to tak totiž není. Hrubá mzda je jenom údaj, svědčící o tom, kolik pro zaměstnance jeho zaměstnavatel vyčlení finančních prostředků. Jenže tyto se musí nejprve zdanit, plus se z nich musí zaplatit sociální a zdravotní pojištění, a teprve poté se zbývající suma předá tomu, komu náleží. Takže zaměstnanec ve skutečnosti získá o dost méně, než kolik mu bylo sděleno v podobě udané hrubé mzdy.
A jak se tedy má člověk zorientovat? Jak má zjistit, kolik že mu to tedy fakticky dají, pokud není profesionálním účetním s odpovídajícím přehledem?
Pokud chce někdo takový sám provést svůj výpočet čisté mzdy, https://www.kalkulackacistemzdy.cz/ zveřejněná na internetu mu s tím bez jakýchkoliv problémů pomůže. U té totiž stačí, aby se do ní zadaly patřičné údaje, a ve zlomku vteřiny je tu uvedeno, kolik bude činit při udané hrubé mzdě mzda čistá. A každý člověk hned ví, na čem je.
A k čemu že je něco takového dobré? Třeba k tomu, aby si zaměstnanec zjistil, kolik vůbec dostane, respektive zda se mu práce provázená právě takovou mzdou vyplatí. Nebo se tím dá ověřit, zda zaměstnavatel při dané výplatě skutečně dodržel svůj slib, který zaměstnanci dal. A už od dob minula přece platí ono známé ‚důvěřuj, ale prověřuj‘.