Písek do filtrace https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru/ je bohatými zkušenostmi osvědčená záležitost, je to dosud jedno z nejúčinnějších médií pro udržování potřebné jakosti vody v mnoha typech rezervoárů, např. v bazénech či vířivkách, v akváriích, parkových jezírkách a kašnách. S jakými vlastnostmi můžeme počítat a proč volit tento způsob očisty vody?
Je levný – nízká cena je značnou výhodou filtračního písku. Pohybuje se kolem dvou až tří set korun za 25 kg pytel.
Je ekologický – písek je těžen z přírodních nalezišť, v České republice je jich celá řada a stopy po těžbě písku naleznete např. u Veselí nad Lužnicí, v Chrástu u Plzně nebo u Vitiněvsi u Mělníka. Písek se zpracovává do různých frakcí a nepřidává se do něj žádná chemikálie. Je to čistě přírodní záležitost, která neohrožuje ani alergiky nebo malé děti.
Udržuje správné pH – když potřebujete udržet potřebnou jakost vody na koupání, musíte vždy začít u monitoringu pH. Jeho hodnota musí být v doporučovaném rozmezí, jinak by nebyla dostatečně účinná bazénová chemie a mohlo by dojít i k poškození nádrže. Křemičitý písek pomáhá udržovat pH ve stanoveném rozmezí.
Důležitá je správná velikost zrn – praktickými zkušenostmi se přišlo na to, že nejlépe filtrují zrníčka o průměru mezi 0,6 a 1,2 mm. Kdyby byla větší, propouštěla by některé nečistoty a naopak menší zrnka by snížila výkon čerpadla, což by mohlo vést k jeho poškození.
Nenápadná eroze – nevýhodou filtračního procesu je eroze. Je to jev zcela přirozený, a co dokáže tlak vody vytvořit v přírodě, o tom se snadno přesvědčíte na vyhlazených oblázcích na dně řeky. Eroze působí i ve filtrační nádobě, voda protéká skrze písek a pomalu jej obrušuje. Původní ostré hrany časem získají oblý tvar a začnou více propouštět nečistoty, proto se písek musí ve filtraci pravidelně měnit za nový. Výměna pískové náplně se provádí zhruba jednou za dva až tři roky.