Černucha setá, nebo také černý kmín je magicky léčivá bylina, která pochází z Asie. Tato rostlinka si získala svojí krásou hvězdicovitého květu srdce mnohého zahrádkáře. Květy má černucha modré, nebo i bílé barvy. Když semena černuchy dozrávají, vyskytují se v tobolce, která trčí uprostřed tohoto květu. Černucha setá je v současnosti nejběžnějším a oblíbeným kořením na Středním východě, v Turecku a Indii. Semena černuchy seté se používala již před více než dvěma tisíci lety. Údajně měla olej z jejích semen používat i samotná Kleopatra. Semínka z této rostliny byla nalezena i v hrobce faraona Tutanchamona.
Černucha léčí
Mimo krášlení zahrádek se Černucha používá jako koření, kdy je například součástí směsi koření karí. V neposlední řadě se také odnepaměti užívá při tradičním přírodním léčitelství. O léčebných účincích černuchy se píše již ve starých lékařských spisech, kde ji zmiňuje Avicena, Diskorides, Hippokrates, Paracelsus, Mattioli a též Hildegarda z Bidgenu. Dnešní přírodní léčitelé čerpají zkušenosti s černuchou z Ajurvédy a rovněž z Čínské a Tibetské medicíny. Blahodárných terapeutických účinků a způsobů jejího podání je nepřeberné množství.
Využití semínek z černuchy
Semena rostliny se melou, drtí, a také za studena lisují, vyvařují se anebo praží.
o Prášek ze semen se používá k přípravě vodního nálevu, či odvaru k vnitřnímu užití. Je-li přidán odvar ze semen do červeného vína, má potom mnohem silnější účinky.
o Pražená, ale i čerstvá semena se používají jako koření.
o Ze semínek černuchy se také lisuje olej.
Semena černuchy mají chuť příjemně lehce pálivou, asi jako spojení cibule, máku a pepře. Mohou se používat jako náhražka pepře anebo kmínu. Semena černuchy jsou také přidávána do směsí koření, například karí. Dochucují se s nimi tradiční pokrmy zemí Balkánu a Středozemního moře, například chléb, sýry a saláty.